ابوالقاسم شهباز، نویسنده کتاب جوان و تلفن همراه، رهایی از خود ارضایی، عظمت یک نگاه، گامی به سوی اصلاح الگوی مصرف و غير از خدا هيچ كس نبود، ... به عنوان یک کارشناس مذهبی نکته‌های مهم و کلیدی زیر را درباره اخلاق در فضای مجازی برای خود و خوانندگان محترم توصیه می کند :

* شروع با نام و یاد خدا و جمله شریفه " بسم الله الرحمن الرحیم " باشد .

* هدفم را از جست و جو در اینترنت از قبل مشخص کنم ؛ صرفاً برای تفریح آن هم بدون هدف ، یا برای این که حوصله‌ام سر رفته ، صحیح نیست.

* می توانم جمله‌ای درباره خدا یا ناظر و شاهد بودن او در گوشه مانیتور بچسبانم تا یاد آور من باشد . مانند « الم یعلم بانّ الله یری ؛ آیا انسان نمی داند که خدا او را می بیند . »

* استفاده از تصاویر پس زمینه زیبا مزین به اسماء الهی یا روایات زیبا هم می تواند کارگشا باشد .

* در تمام لحظات، یاد و ذکر خدا را در دل داشته باشم .

* مراقب دام های شیطان و شیوه های جدید او برای فریب انسان باشم .

* سعی کنم معلم خیر و مبلّغ نیکی باشم .

* بدانم استفاده ی ناصحیح از فضای مجازی آب به آسیاب دشمن ریختن است .

* نمی شود گفت اصل صداقت و روراستی در همه جای فضای مجازی حاکم است . مراقب سوء استفاده دشمن باشیم .

* بدانم سوء استفاده از اعتماد دیگران صحیح نیست .

* در کیفیت و قیمت اجناسی که از طریق شبکه مجازی خریده می شود ، دقت کنیم .

* در استفاده از این شبکه مراقب سلامتی مراقب سلامتی چشم ، ستون فقرات و اعصاب و روان خود باشیم .

* گشت و گذار در اینترنت ما را از اذان و وقت نماز غافل نسازد .

* حقوق همسر ، فرزندان و والدین ، رعایت شود و هیچ کدام فدای جذابیت اینترنت نشود .

* از این شاخه به آن شاخه پریدن که معلول بی هدفی و بی برنامگی است ، پرهیز کنم .

* اینترنت می تواند راهی برای فرهنگ ناب اسلامی و اصیل ایرانی باشد نه راه ورود فرهنگ بیگانه .

* در لابه لای ساعات و زمان های استفاده از اینترنت ، ورزش ، تحرک و استراحت فراموش نشود .

* در عبارات و الفاظ به کار رفته ، ادب رعایت شود .

* مسائل شرعی و رعایت محرم و نامحرم بشود . مراقب حلال و حرام باشیم .

* سوء استفاده و تحریک جنسی ممنوع !

* اینترنت تبدیل به خوره ی عمر نشود .

* از طریق اینترنت ، گناهانی مانند غیبت و تهمت نیز ممکن است اتفاق بیفتد ، پس مراقب باشیم .

* مراقب آبروی مؤمن باشیم و از کشف و اظهار عیوب دیگران بپرهیزیم .

* فضولی خوشایند نیست حتی در اینترنت .

* مراقب آن چه نشر می دهیم ، باشیم تا از مصادیق « إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ » نشویم .

* در اینترنت ، احترام و ادب به بزرگ تر و نیز اهل علم و ادب رعایت شود به ویژه در چت و مناظرات .

* به بهانه خنداندن ، توهین به مقدسات و اقوام نشود و مراقب عفت عمومی جامعه باشیم .

* اسراف همه جا بد است حتی در استفاده از اینتزنت .

* خودمان را به اینترنت نسپاریم ، خودمان را به خدا بسپاریم.

جرایم رایانه ای عبارت است از استفاده غیرمجاز از فناوری رایانه ای برای به دست گرفتن اطلاعات شخصی حساس و همین طور اطلاعات محرمانه سازمان ها. درست است که این جرم‌ها را با چشم نمی‌توان دید ، ولی در بعضی موارد ممکن است خطرات بی شماری را به وجود آورند که ممکن است سالیان سال نتوان آنها را جبران کرد و هدف، بررسی انواع جرم هایی که در محیط مجازی به وجود می‌آیند و آشنایی با آنها و چگونگی برخورد و هوشیار شدن اشخاص در حفاظت داده‌های خود، و تفاوت انتخاب این موضوع با سایر موضوع‌ها، ناشناس بودن این جرم ها وآگاه ساختن دیگران است.
خلاف کارهاي رايانه اي معمولاً به از بين بردن، خراب کردن و دزدي اطلاعات تمايل دارند. کارهايي از قبيل کلاه برداري هاي الکترونيکي، سوء استفاده از تجهيزات، جا زدن خود به جاي کس ديگر و همين طور اخلال در سيستم ها، از جمله جرم هاي رايانه معمول است که بسيار اتفاق مي افتد. يک عمل خلاف رايانه اي لزوماً وارد کردن خسارت فيزيکي به يک تجهيزات يا يک سيستم نيست، بلکه گاه فقط دسترسي به بعضي اطلاعات حساس يا محرمانه مي تواند جرم باشد. اين اطلاعات مي تواند اطلاعات خصوصي يا فردي باشد. خلاصه اين روزها اين گونه اعمال خلاف روبه افزايش است و تنوع آن ها هم روز به روز بيشتر مي  شود و ما هم ناگزيريم از سيستم هاي امنيتي جديدتر استفاده کنيم. و در اين ميان آگاهي ما مي تواند از قرباني شدن ما جلوگيري کند، در اواسط دهه ی ۹۰ با گسترش شبکه‌های بین‌المللی و ارتباطات ماهواره‌ای، نسل سوم جرایم کامپیوتری، تحت عنوان جرایم سایبری (مجازی) یا جرایم در محیط سایبر شکل گرفته‌است. به این ترتیب جرایم اینترنتی را می‌توان مکمل جرایم کامپیوتری دانست، به خصوص این  که جرایم نسل سوم کامپیوتری که به جرایم در محیط مجازی معروف است، غالباً از طریق این شبکه جهانی به وقوع می‌پیوندد

ازدانشجویان عزیز نقاضا می شود :برای ایاب وذهاب خود حتی المقدور ازسرویس های دانشگاه استفاده نمایید.

*از سوارشدن به خودروهایی سواری که برای اولین باراست آنهارا می بینیدپرهیز نمایید.
 *از سوار شدن به خودروهای غیر تاکسی یا تاکسی های بدون کد شناسایی خودداری فرمایید.
*از تردد تنهایی وبی مورددر کنار خیابان وخارج از پیادرو،خیابان های خلوت ومکانهای ناامن بپرهیزید.
*از قبول خوردنی وآشامیدنی وحتی اشیاء از کسانی که آنهارانمی شناسید به شدت پرهیز نمایید.
*با عنایت به اینکه دشمن برای انجام مقاصد خود ،کم کم وبه مرورزمان وبه نرمی  وبا طرح دوستی ودلسوزانه وارد می شود،لذادر موردگرفتن وانتخاب دوست عجله نکرده وحساب شده عمل نمایید.

 با تشکر از توجه شما عزیزان

    شما وقتی یک دستگاه تلفن همراه را خریداری می­نمائید ، حتماً در مورد مزایا و چگونگی نگهداری آن مانند شارژ به موقع باطری دقت می­کنید تا خسارتی در حد هزینه یک باطری را متحمل نشوید ، اما اکثر مواقع در مقابل تقاضای دیگران برای استفاده از گوشی همراه خود دقت ننموده و در دام شگردهای مختلف سارقان شکار می­شوید که علاوه بر خسارت مالی ، گاهاً اطلاعات شخصی هم به سرقت رفته و موجبات سوء استفاده های دیگران را فراهم می­سازد. برای نمونه در ادامه به یکی از این شگردها اشاره میگردد . توجه کنید :

      بعد از صرف نهار برای مطالعه دروس خود به کتابخانه مراجعه نمودم ، حدود نیم ساعت بعد فردی با تعدادی جزوه کنارم نشست و با لبخند ، احوالپرسی کوتاهی انجام داد و مشغول مطالعه جزوات خود گردید . بعد از مدتی فرد مذکور به یکباره آهی کشید و با خود گفت: شماره حسابم را اشتباه دادم و رو به طرف من کرد و با حالتی نگران درخواست نمود که از گوشی من برای تماس با مخاطب خود استفاده نماید چرا که به ادعای ایشان  شارژ گوشی خودش تمام شده بود و چون نمی­خواست که هزینه ایی به دوش من بیفتد درخواست نمود از سیم
کارت خود در گوشی بنده استفاده نماید و من چون اضطراب و نگرانی را در چهره او دیدم با تقاضای ایشان موافقت نمودم و فرد مذکور چند دقیقه­ای به بیرون از کتابخانه رفت و دوباره به محل خود بازگشت و در این لحظه گفت : گوشی مخاطب بنده اشغال بود چند لحظه بعد تماس مجددی میگیرم . لذا بعد از چند دقیقه برای تماس مجدد رفت و دیگر بازنگشت و وقتی می خواستم نشانی از او پیدا کنم به جزوات ایشان مراجعه نمودم ، متوجه شدم آنها برای کتابخانه بوده است .

    همانطور که مطالعه نمودید فرد سارق  با استفاده از جریحه­دار نمودن احساسات و ایجاد اعتماد کاذّب هزینه سنگینی را به مالباخته تحمیل  نموده است .

    در ادامه نکاتی در ارتباط با حفظ و نگهداری وسایل خود از قبیل کیف دستی ، لپ تاپ و غیره در مکانهای مختلف را متذکر می شویم .

1- برای شارژ نمودن گوشی همراه یا لپ تاپ خود از مکانهائی استفاده نمائید که شخصاً در آن حضور دارید .

2- از رها نمودن کیف دستی و دیگر وسایل خود در مکانهای عمومی مثل کتابخانه ، مسجد ، وضوخانه و..... جداً خودداری نمائید .

3- از سپردن وسایل خود خصوصاً گوشی همراه به افراد ناشناس جداً خودداری نمائید.

4- حتی الامکان از حمل و نقل فلش های حاوی اطلاعات محرمانه خودداری نمائید .

5- اداره حراست آماده دریافت هرگونه گزارش و اخبار شما برای پیشگیری به موقع از سرقت و تهدیدات دیگر از طریق شماره تماس 8821213,8821255, 2252116و یا ایمیل به آدرس زیر می باشد .

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

همیشه به یاد داشته باشید هوشیاری شما اجازه سوء استفاده به افراد سود جو را نخواهد داد .

دانشجویان گرامی:
ازگذاشتن هرگونه اطلاعات شخصی خصوصا"عکسهای خانوادگی ب روی فلش وگوشی همراه خوداری فرمایید زیرا هرلحظه ممکن است با گم شدن یا سرقت رفتن وسایل شخصی شما این اطلاعات به دست افراد نا اهل بیافتد وسبب سوء استفاده قرار گیرد.

 

دانشگاه صنعتی بیرجند پرتال آموزش پرتال اساتید پرتال دانشجویی اتوماسیون تغذیه کتابخانه دیجیتال مرکز مشاوره و درمان سامانه نظام پیشنهادات مسجد امام رضا(ع) امور شاهد و ایثارگر صندوق رفاه دانشجویی رزرواسیون دانشگاه پست الکترونیک ارتباط با ما کانال اطلاع رسانی دانشگاه صنعتی بیرجند